pınar belendir

© 2009 PINAR BELENDİR

Tüm hakları saklıdır. İçerik ve görseller, yazılı izin alınmadan kullanılamaz.

bio

Pınar Belendir mutfak aletlerini kullanmayı öğrendiği ilk günden itibaren pastalar, bisküviler, tatlılar pişirmeye başladı. Nenesinin mutfağında birlikte yaptığı sonsuz denemeler bugünkü tariflerinin temelini oluşturdu.

Pınar Belendir: ‘Pastacılığın henüz bu kadar gelişmediği dönemlerde bugünkü pasta tasarımının temelini oluşturan şeker hamuru, gıda boyası gibi malzemeler de yoktu, pastalar hep hazmı zor ağır kremalarla kaplanırdı, ne zaman bir doğum günü pastası yesem midem kaldırmaz mutlaka hasta olurdum’

İşte bu yüzden tüm arkadaşlarının doğum günü pastalarını yapmaya başladı. Yıllar öncesinden başlayan kaliteli ve doğal malzeme kullanmanın alışkanlığı ve bu malzemelerin yarattığı karşı koyulmaz lezzetlerin bilinci yaptığı pastaları farklı kılan en önemli unsurlar. Kendi tarifleriyle oluşturduğu lezzetleri ve kişiye özel tasarımlarıyla hazırladığı pastalarıyla yenilebilir hayaller üreten Pınar Belendir babaannesinin mutfağında başlayan pasta tutkusunu 1999’da açtığı cafesinde profesyonelliğe taşıdı.

2006 yılında biskuvici.com adlı web sitesini açtı.

Biskuvici.com ile Türkiye’de ilk defa tasarım bisküvilere imza atan Pınar Belendir bisküvilerini yalnızca Türkiye’nin her iline değil İsviçre, Hollanda ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine de ulaştırdı.

‘Şeker hamurunu her şekle sokabilirim siz yeterki ne istediğinizi söyleyin’ Pınar Belendir

Okul yıllarında seramik hamurundan yaptığı objeler şimdi ona şeker hamurunu kullanmadaki ustalığını kazandırmıştır.

Pınar Belendir Pastacılık ve pasta tasarımı konusunda Dünya mutfakları üzerinde sürekli araştırmalar yaparak yarattığı özel tariflerini uygulamaktadır ve sektörün önde gelen kuruluşlarıyla da yeni tarifler oluşturulması konusunda çalışmalar yapmaktadır. Bu yıl Ülker Pötibör’ün 65. yılı olması nedeniyle Ülker’e yeni ‘Pötibörlü Pasta Tarifleri’ hazırlamıştır. Pınar Belendir’in tariflerine ve videolu anlatımlarına www.ulkerpotiborlupastalar.com adlı web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Pınar Belendir İyi bir pasta tasarımcısı olmanın getirdiği görsel yeteneğini aynı zamanda food stylist olarak da geliştirmektedir.

‘Benim referansım pasta ve bisküvilerim’ diyen Pınar Belendir çalışmalarında suni/kimyasal/yenilemeyen hiçbirşey kullanmamaktadır.

Pınar Belendir: Kendime ‘Ben en çok nerde ve ne yaparken mutluyum?’ diye sordum cevabı çok basitti ‘Mutfağımda ve pasta yaparken…’ Sonuç: bu mutluluğu sürdürmenin ve daimi yapmanın yolunun onu günlük yaşantım haline getirmek olduğuna karar verdim ve hobimi işim olarak seçtim.

Şimdi çok mutluyum, Ofisim mutfağım, her mutlu günü daha da mutlu kılmak için çalışıyorum, yenilebilir hayaller yaratıyorum ve gözlerdeki ışıltı, dudaklardaki gülümseme en büyük ödülüm…

Ödüllerime yenilerini eklemek için sürekli araştırıyorum, gündüz gece demeden pişiriyorum, yeni tarifler yaratıyorum ve teknikler geliştiriyorum.

Bir sonraki hayalin ne olduğunu merak ediyorum, kimbilir belki de sizinkidir…